23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 100. yılında hayata geçirdiğimiz Children of Peace projesi her etabı ile bizim için çok kıymetli ve değerliydi.

Çocuklar; renkleri, dilleri, ifade biçimleri, gülüşleri ve en sevdikleri yiyecekleri ile birbirinden çok farklıdır ancak ortak sahip oldukları bir şey var: Barışı kucaklamaları 🙂 Nefret ve savaş öğrenilen bir gerçekliktir. Çocuklar zorbalığı yetişkinlerden öğrenir. Buna dur demek ve aslında ortak bir dil konuştuğumuzu göstermek için dünyanın birçok yerinden çocuklarla kocaman bir şiir oluşturduk ve barışın ortak dilini tekrar hatırladık.

Şiirimizin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=DRhaBUZNtCQ&t=1s

Children of Peace projesi kapsamında Türkiye’de yaşayan her çocuğun “anadilinde” masal dinlemesini sağlamak için tam 17 masal derledik. Türkçe, Kürtçe, Lazca, Zazaca, Rumca, Ermenice, Arapça ve işaret dilinden oluşan bu masal serisinin Türkiye’de yaşayan çocuklara dokunması ilk hedefimiz. Tabii ki yetişkinler de dinleyebilir J Dünya olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde biraz hayal kurmak hepimize iyi gelecek. Masalların tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=MZuNqELkPQo&list=UUevfyhxMGeUml6xmgboYe8Q&index=2

Bize masallarıyla ve sesleriyle destek veren: Ayçe Abana, Neray Çeşme, Sidar Tekdemir, Dilek Zeren, Talar Uyar, Buse Umur, Zeynek Bayraktutan, Ülkünur Turhan, Damla Öğütcü, İmren Hadi, Hiva Omar, Özge Buzlu Yaran, Leyla Ezgi Dinç, Furkan Kulaber, Berfin Doğru, Hamdi Özyurt’a tekrar çok teşekkür ediyoruz.

JCI Kültür olarak biliyoruz ki barış, ancak el ele verirsek gerçekleşecek. Çocuklar yarınlarımızın hem yaşayanı hem de koruyucusu. Onlara gerçek bir gelecek bırakmak tam da bugünün işi! Children of Peace projesi ile “sevginin” koşulsuz gerçekleşmesi için “adalete” ihtiyaç duyduğumuzu tekrar hatırlatmak istiyoruz. Her çocuğun yaşama, oyun oynama, ifade özgürlüğü, katılım hakkı vardır! Bu hakları çocuklar kadar yetişkinlerin de bilmesi ve çocuk haklarına sahip çıkması gerekiyor.

Çocuk hakları, işçi çocuklar ve çocuk anayasası hakkında konuşmak için 23 Nisan saat 19:00’da Children of Peace projesi kapsamında bir araya geldik.  JCI Genel Sekreteri Kevin Hin, AIESEC Turkiye Başkanı Alihan Bolat, İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi ve Türkiye’deki ünlü oyuncu ve UNDP iyi niyet elçisi Mert Fırat JCI Culture Legal Counsel Berfin Doğru moderatörlüğünde çocuk hakları, çocuk anayasası ve çocuk işçiler üzerine konuştuk. Programın tamamı için; https://www.youtube.com/watch?v=LgT-vEC3h8o